calendulas

Kadakas


Kadakas on väga väärtuslik taim. Kadaka igihaljaid oksi kasutati desinfitseerimiseks. Seda tehti vesikeedisega peitsimisega ja kadakasuitsu abil. Kõiki puunõusid (õlle-, kurgi-, kapsa-, lihanõud jne) kuumutati enne tarvitamist kadakaokste kuuma vesikeedisega. 

Kadakaokstest tehti ravivihtu, mida edukalt kasutati reuma ja liigesevalude puhul saunalaval. Rannarahvas, eriti vanad kalurid, keda jalavalu sageli kimbutas, tegid õhtuti kadakapuust nõudes kuuma kadakaoksavanni, kuhu lisati kas kõrvenõgeseid, männikasve või peoga soola. Vannideks kasutati merevett.

Üks elu näinud vanamemm soovitas mulle mereadru ja kadaka vanne. Kannatasin tol ajal seljaradikuliidi all ja tõesti, juba mõne vanni järel tervis taastus.

Kadakal on imeväärne toime. Tema noorte võrsete ülevalamisel keeva veega tekkinud aur muudab kopsuhaigetel (ka astmaatikutel) hingamise kergemaks ja valutumaks. Spasmid kaovad, kopsualveoolid saavad jälle normaalselt õhuhapnikku. Sellel aurul on kopsudele ka rahustav toime: köhahood harvenevad, enese¬tunne paraneb. Isegi kopsuvähi puhul on tulemused uskumatud.

Kadakamarjad on juba vanast ajast au sees olnud. Neeru- ja põiehaiguste puhul on ikka abi otsitud kadakamarjadest (ka loomi ravides). Mehed on eesnäärme suurenemisel ja uriinierituse puudulikkuse korral ikka abi saanud kadakamarjateest või mõnest neid sisaldavast segust. Samuti soolte- ja maohädade puhul. 

Seedehäirete, põie- ja neeruhaiguste ja isutuse puhul

  • 1 tl segu, mis sisaldab:
    • 1 osa kadakamarju ning
    • 1 osa kalmusejuurt.
  • 1 kl keeva vett

Lasta 5 minutit tõmmata. Jahutada ja juua lonkshaaval üks klaas päevas söögi alla.

Kõhulahtisuse korral

  • 1 tl segu, mis sisaldab
    • 2 osa kadakamarju,
    • 1 osa koirohuürti ning
    • 1 osa tedremaranajuuri.
  • 1 kl keeva vett

Lasta 10 minutit tõmmata, jahutada ja juua 1/3 klaasitäit, 3 korda päevas, tühja kõhu peale. Kasutati rahvameditsiinis ka  düsenteeria ja tüüfuse puhul.

Kadakamarju on haiguste ärahoidmiseks soovitav ka niisama mõni mari päevas süüa.

Tähelepanu! Ravimtaimede ja mürgiste taimede vahele on tihti raske piiri tõmmata, sest paljud ravimtaimed on suuremates kogustes mürgised ja võivad seetõttu põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Mürgisus võib olla põhjustatud nii taimest endast, kui ka taime saastatusest raskemetallide, tööstusjäätmete, väetiste või taimekaitsevahenditega, samuti riknemisest, kui taime on valesti kuivatatud või säilitatud. Tervisele võib halvasti mõjuda ka ravimtaime liiga suur kogus. Mitmete haiguste puhul võivad teatud ravimtaimed olla vastunäidustatud ning haiguse kulgu hoopis raskendada. Samuti võivad mõned taimed esile kutsuda allergiat. Enne ravimtaimede tarvitamist on soovitav konsulteerida arsti või apteekriga. Raskemate haiguste puhul ei ole mõistlik ravimtaimi kasutada arsti määratud ravi asendajana. Ravimtaimed ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Ravimtaimi tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas.


Käesoleva veebilehe haldaja ei vastuta avaldatud teabe kasutamisest tingitud mistahes tagajärgede eest, sealhulgas, kuid mitte ainult, võimaliku ravimtaimede kasutamise tagajärjel tekkinud tervisekahjustuse eest.