calendulas

Kodusest ravitsemisest


Sageli küsitakse, kuidas loodusandidest õigesti ravimteesid, kompresse, mähiseid, salve ja muud valmistada.

Kõige lihtsam on ravimteedega. Tuleb ainult teada, et värsket teematerjali võetakse 4- 5 korda rohkem kui kuiva droogi, orienteeruvalt 1 sl täis klaasi vee kohta. Värsket taimset materjali peaaegu ei keedeta, vaid lastakse mõni minut tõmmata. Kuiva droogi tuleb veevannil kuumutada vastavalt tema omadustele ning seejärel tarvitada kas külmalt või kuumalt (näiteks hingamisteede haiguste korral).

Kompresse ja mähiseid ravimtaimedest tuleb valmistada olenevalt haiguskolde iseärasusest. Üks kasutatav kompress on mask nohu ja põseurgete põletike vastu. See valmistatakse järgmiselt:

  • 1 sl kummeliõisi
  • 1 sl saialilleõisi ning
  • 1 kl vett

Keeta 10—15 minutit. Taimepuder panna kuumalt marli vahele ja asetada näole (silmad, nina ja suu enne kinni katta). Hoida seal kuni jahtumiseni. Pärast tuleb hoiduda külmetamisest, nõnda et niisugust kompressi on targem teha õhtul enne uinumist. Jääb loota, et hommikuks on nohu kadunud ja hingamine jälle normaalne.

Sageli aitavad meie vaevusi ja valusid leevendada külmad mähised mitmesugustest looduslikest vahenditest. Jalgade paistetuse ja nihestuste korral saame sinisavist abi. Selleks tuleb sinisavi veega vedeldades teha körditaoline mass ja sellest mähised (või hoida jalgu sinisavivannis). Tihti on saadud paremaid tulemusi, lisades jalavannile veel 1 sl äädikhapet. Kaelaradikuliidi ehk osteokondroosi korral parandab ebameeldivused, valud ja raginad kaela piirkonnas kuum, eelnevalt pestud liiv vanast niitsukast või riidest õmmeldud liivakotis.

Kodusel teel saab valmistada nahahaiguste ning raskesti paranevate haavandite raviks veel mitmesuguseid taimseid salve, mis omadustelt ei jää maha apteegi omadest. Salvialuseks võib võtta searasva, sest see imendub hästi ja viib toimeained kudedesse. Kõiki salve tuleb valmistada veevannil, mitte lahtisel tulel. Värsked taimeosad (õied, lehed jne) peenestatakse puulusikaga ning lisatakse searasv (orienteeruvalt vahekorras 1:10), lastakse hoolsalt segades 15-30 minutit veevannil tõmmata ja jäetakse siis ööpäevaks seisma. Pärast seismist tuleb segu uuesti veevannil sulatada ja kurnata väikestesse purkidesse. Säilitada jahedas.

Selliseid kodus valmistatud salve (kummeliõitest, saialilleõitest, naistepunaürdist ja paljust muust) saab kasutada paljude hädade korral. Nii võite kergesti veenduda, et loodusannid aitavad õige rakendamise korral hästi.

Tähelepanu! Ravimtaimede ja mürgiste taimede vahele on tihti raske piiri tõmmata, sest paljud ravimtaimed on suuremates kogustes mürgised ja võivad seetõttu põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Mürgisus võib olla põhjustatud nii taimest endast, kui ka taime saastatusest raskemetallide, tööstusjäätmete, väetiste või taimekaitsevahenditega, samuti riknemisest, kui taime on valesti kuivatatud või säilitatud. Tervisele võib halvasti mõjuda ka ravimtaime liiga suur kogus. Mitmete haiguste puhul võivad teatud ravimtaimed olla vastunäidustatud ning haiguse kulgu hoopis raskendada. Samuti võivad mõned taimed esile kutsuda allergiat. Enne ravimtaimede tarvitamist on soovitav konsulteerida arsti või apteekriga. Raskemate haiguste puhul ei ole mõistlik ravimtaimi kasutada arsti määratud ravi asendajana. Ravimtaimed ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Ravimtaimi tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas.


Käesoleva veebilehe haldaja ei vastuta avaldatud teabe kasutamisest tingitud mistahes tagajärgede eest, sealhulgas, kuid mitte ainult, võimaliku ravimtaimede kasutamise tagajärjel tekkinud tervisekahjustuse eest.