calendulas

Maarjahein


Maarjahein. See meeldivalt lõhnav hein ei puudunud vanasti vist ühestki maakodust, eriti pruutide veimevakast. Teda pandi hea lõhna pärast, aga ka putukate tõrjeks riidekappidesse ja pesu vahele.

Maarjaheinatee

  • 1 tl kuivatatud maarjaheinaürti
  • 1 kl keeva vett

Lasta mõni minut tõmmata, jahutada ja juua sisemiste hädade puhul: kõhuspasmide, venituse ja ülepingutuse korral (anti ka lastele).

Seedeprobleemide korral

  • 1 tl teesegu, mis sisaldab:
    • 2 osa maarjaheina,
    • 1 osa köömneid.
  • 1 kl keeva vett

Lasta 5 min tõmmata, jahutada ja juua lonkshaaval klaas päevas. See rahustab magu, soodustab seedimist, vähendab kõhugaase ja põletikke.

Maarjaheina on edukalt kasutatud ka vannideks kondi- ja reumavalude vastu (igal õhtul kuni 1/2 tundi iste- või üldvann). Eelnevalt kupatatakse maarjaheina mõned peotäied, kurnatakse üldvannivette. Võetakse kümme 15— 20 minutilist vanni.

Vannideks reumaatiliste haiguste puhul (eelmisest veelgi mõjusam)

  • maarjahein,
  • männikasvud

Lisada vanniveele võrdsetes kogustes.

Maarjaheina peeti vanasti perekonna õnne ja armastuse sümboliks. Armastajale pidi see hein avama kõik takistused ja tulevasele elukaaslasele pakutud tassike maarjaheinateed muutus tõeliseks armujoogiks. Noorpaarile pandi kuivatatud lõhnavat maarjaheina padjakotti.

Tähelepanu! Ravimtaimede ja mürgiste taimede vahele on tihti raske piiri tõmmata, sest paljud ravimtaimed on suuremates kogustes mürgised ja võivad seetõttu põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Mürgisus võib olla põhjustatud nii taimest endast, kui ka taime saastatusest raskemetallide, tööstusjäätmete, väetiste või taimekaitsevahenditega, samuti riknemisest, kui taime on valesti kuivatatud või säilitatud. Tervisele võib halvasti mõjuda ka ravimtaime liiga suur kogus. Mitmete haiguste puhul võivad teatud ravimtaimed olla vastunäidustatud ning haiguse kulgu hoopis raskendada. Samuti võivad mõned taimed esile kutsuda allergiat. Enne ravimtaimede tarvitamist on soovitav konsulteerida arsti või apteekriga. Raskemate haiguste puhul ei ole mõistlik ravimtaimi kasutada arsti määratud ravi asendajana. Ravimtaimed ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Ravimtaimi tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas.


Käesoleva veebilehe haldaja ei vastuta avaldatud teabe kasutamisest tingitud mistahes tagajärgede eest, sealhulgas, kuid mitte ainult, võimaliku ravimtaimede kasutamise tagajärjel tekkinud tervisekahjustuse eest.


maarjahein

Maarjahein. Autor: Kristian Peters, vähendatud. CC BY-SA 3.0

rek2