calendulas

Mailane


Harilik mailane on taevasiniste, väikeste kergesti pudenevate õitega taim, mida leidub kuivematel aladel, parkides, eriti tammede all. Juba vanad roomlased hindasid mailast kui väärtuslikku elupikendajat, mis pidi kaotama üleväsimuse, pearingluse, jõuetuse, aitama mälu ja puhastama meie organismi kahjulikest ainetest. Mailaseürti kogutakse õitsemisajal, kuivatatakse. Ka harilik mailane on värskena veidi mürgine ja võib kuivatamata tarbides põhjustada mõningasi häireid inimkeha töös.

Mailasetee

  • 1 tl mailaseürti
  • 1 kl klaas keeva vett (mitte keeta)

Jahutada ja juua pikema aja vältel lonkshaaval 1 klaas päevas.

Närvinõrkuse ja tasakaaluhäirete korral, ajutegevuse parandamiseks

  • 1 tl segu, mis sisaldab:
    • 2 osa mailaseürti,
    • 4 osa kõrvenõgeselehti ning
    • 4 osa pihlakaõisi.
  • 1 kl keeva vett

Valada segule peale klaas keeva vett, keeta paar minutit, jahutada ja juua 1 klaas päevas lonkshaaval. Aitab parandada ajutegevust (eriti trauma ja pika haiguse järel). Rahvameditsiinis kasutati ka närvinõrkuse ja tasakaaluhäirete korral.

Salat organismi tugevdamiseks

  • 1 osa mailaseürti
  • 1 osa võilillelehti
  • 1 osa nurmenukulehti

Hakkida värskelt ja süüa salatina vähemalt kord päevas 1 sl täis korraga. Aitab hästi verd puhastada, taastab kevadel jõuvarusid ja inimlik rahu, mis kaduma kippus, saabub koos kevadega tagasi.

Närvi- ja psüühiliste häirete korral

  • 1 tl segu, mis sisaldab:
    • 2 osa mailaseürti,
    • 1 osa üheksavägiseõisi
  • 1 kl keeva vett

Panna seda segu klaasi keeva vee sisse, jahutada ja juua lonkshaaval 1 klaasitäis päevas. Tõhus vahend mitmesuguste närvi- ja psüühiliste häirete puhul. Sobib lastelegi, kes õppetöös edasi ei jõua. Rahvameditsiinis on hea eduga kasutatud köha, kopsuastma, kopsu laienemise ja teiste kopsuhaiguste korral. Ka veresoonte lupjumisel on temast kasu olnud, veresooned muutuvad elastsemaks ja verd läbilaskvaks.

Täiendav teave

Eesti k. harilik mailane
Inglise k. heath speedwell, common gypsyweed, common speedwell, Paul's betony
Ladina k. veronica officinalis (L.)
Taksonoomia Taimed > Õistaimed > Kaheidulehelised > Iminõgeselaadsed > Teelehelised > Mailane > Harilik mailane
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasvukoht Kasvab kuivemates laane- ja palumetsades, karjamaadel, pärisniitudel, ka puisniitudel. Kasvab meelsamini väetamata pinnasel, mullaviljakuse suhtes vähenõudlik.
Kirjeldus Mitmeaastane üheaastaste maapealsete osadega ühekojaline rohttaim. Mõlemasugulised kaheli õiekattega õied, nii kroon kui tupp liitlehised. Viljaks on kolmnurkne karvakestega kaetud kupar. Äraspidimunajad või piklikud teritunud või tömbi tipuga hambulise servaga lihtlehed. Roomav ja juurduv vars, ülemises osas tõusev, üleni karvane, õisikuosas kaetud harali lihtkarvadega.
Leviala Euroopas laialt levinud, esineb ka Väike-Aasias, samuti Põhja-Ameerikas sissetooduna. Eestis tavaline.
Rahvapärased nimed eerenprüüs, jooksjarohi, hundihamba rohi, paistetuse rohi
Sarnased liigid Võib segamini minna külmamailasega, mis on Eestis enam levinud kui harilik mailane. Kui külmamailane on enam-vähem püstise varrega, siis hariliku mailase vars on suuremas osas roomav. Samuti on hariliku mailase õied heledamad ja väiksemad. Hariliku mailase vars on erinevalt külmamailasest üleni karvane.

Tähelepanu! Ravimtaimede ja mürgiste taimede vahele on tihti raske piiri tõmmata, sest paljud ravimtaimed on suuremates kogustes mürgised ja võivad seetõttu põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Mürgisus võib olla põhjustatud nii taimest endast, kui ka taime saastatusest raskemetallide, tööstusjäätmete, väetiste või taimekaitsevahenditega, samuti riknemisest, kui taime on valesti kuivatatud või säilitatud. Tervisele võib halvasti mõjuda ka ravimtaime liiga suur kogus. Mitmete haiguste puhul võivad teatud ravimtaimed olla vastunäidustatud ning haiguse kulgu hoopis raskendada. Samuti võivad mõned taimed esile kutsuda allergiat. Enne ravimtaimede tarvitamist on soovitav konsulteerida arsti või apteekriga. Raskemate haiguste puhul ei ole mõistlik ravimtaimi kasutada arsti määratud ravi asendajana. Ravimtaimed ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Ravimtaimi tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas.


Käesoleva veebilehe haldaja ei vastuta avaldatud teabe kasutamisest tingitud mistahes tagajärgede eest, sealhulgas, kuid mitte ainult, võimaliku ravimtaimede kasutamise tagajärjel tekkinud tervisekahjustuse eest.


mailane

Harilik mailane. Autor: Walter Siegmund, ümberkadreeritud. CC BY-SA 3.0

rek2