calendulas

Naistepuna


Naistepuna. Korjata taime õitsvaid latvu ja lehti. Naistepuna on kasutatud iidsest ajast peale teena köha, seedehäirete, kõhulahtisuse, maksa- ja põiehaiguste korral.

Naistepunatee

  • 1 tl naistepunaürti
  • 1 kl keeva vett

Lasta 5 minutit tõmmata. Jahutada ja juua lonkshaaval klaas päevas. Naistepunateed võib kasutada ka välispidiselt igemete ja suu limaskesta põletike puhul loputamiseks ning kuristamiseks.

Tehakse ka naistepunaõli. Ürti keeta taimeõlis. Saadud ravim annab häid tulemusi raskesti paranevate haavade, nahapõletike, seljavalu ja radikuliidi puhul ning imikute kõhuvalude puhul. On kasu olnud ka kolmiknärvi valude korral.

Sapi-, maksa-, põiepõletike korral

  • 1 tl teesegu, mis sisaldab:
    • 1 osa naistepunaürti ning
    • 1 osa saialilleõisi
  • 1 kl keeva vett

Lasta 5 min tõmmata, jahutada ja juua tühja kõhuga 1/3 klaasi 3 korda päevas. Aitab sisemiste hädade (sapi-, maltsa-, põiepõletikud) korral. Rahvameditsiinis on kasutatud ka emaka- ja rinnavähi korral. Sel juhul tarvitati pikema aja vältel lonkshaaval 2 kl päevas.

Sama teesegu üle valada oliivi- või päevalilleõliga ja lasta 2 nädalat soojas seista. Oli kurnata läbi marli väikestesse pudelitesse, hoida jahedas ja pimedas. Aitab nahahaiguste, eriti allergiliste hädade puhul. On aidanud vanade haavandite korral.

Rinnapõletike puhul, eriti aga pärast sünnitust profülaktikaks

  • 1 tl teesegu, mis sisaldab:
    • 1 osa naistepunaürti,
    • 1 osa koirohuürti,
    • 1 osa kadakamarju
  • 1 kl keeva vett

Lasta 5 minutit tõmmata. Jahutada ja juua lonkshaaval 1 kl päevas. Aitab rinnapõletike puhul, eriti aga pärast sünnitust profülaktikaks. Vanarahva arvates pidi ka järeltulijad tugevaks ja terveks tegema.

Naistepuna tarvitamisel peab olema ettevaatlik, sest taimes leiduv punane värvaine hüperitsiin võib ultraviolettkiirte toimel esile kutsuda naha kerget mürgistust (nahk hakkab sügelema). Seega üle ühe või äärmisel juhul kahe klaasi naistepunateed päevas ei ole soovitav juua!

Tähelepanu! Ravimtaimede ja mürgiste taimede vahele on tihti raske piiri tõmmata, sest paljud ravimtaimed on suuremates kogustes mürgised ja võivad seetõttu põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Mürgisus võib olla põhjustatud nii taimest endast, kui ka taime saastatusest raskemetallide, tööstusjäätmete, väetiste või taimekaitsevahenditega, samuti riknemisest, kui taime on valesti kuivatatud või säilitatud. Tervisele võib halvasti mõjuda ka ravimtaime liiga suur kogus. Mitmete haiguste puhul võivad teatud ravimtaimed olla vastunäidustatud ning haiguse kulgu hoopis raskendada. Samuti võivad mõned taimed esile kutsuda allergiat. Enne ravimtaimede tarvitamist on soovitav konsulteerida arsti või apteekriga. Raskemate haiguste puhul ei ole mõistlik ravimtaimi kasutada arsti määratud ravi asendajana. Ravimtaimed ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Ravimtaimi tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas.


Käesoleva veebilehe haldaja ei vastuta avaldatud teabe kasutamisest tingitud mistahes tagajärgede eest, sealhulgas, kuid mitte ainult, võimaliku ravimtaimede kasutamise tagajärjel tekkinud tervisekahjustuse eest.


naistepuna

Naistepuna. Autor: Bff, vähendatud. CC BY-SA 4.0

rek2