calendulas

Paakspuu


Koori kogutakse varakevadel, kuivatatakse. Värsket koort ei tohi seespidiselt tarvitada - ajab oksele. Eelnevalt kuumutades või mõni kuu seistes sobib aga edukalt kasutada kõhukinnisuse korral:

  • 1 sl läbikuumutatud paakspuu koort
  • 1 kl keeva vett

Lasta mõni tund seista, juua lonkshaaval 1-2 kl päevas. Abi on saadud maksa- ja sapihädade korral. Välispidiselt on aidanud mitmesuguste nahahaiguste, eriti kärntõve, peakõõma ja sügeliste korral.

Täiendav teave

Eesti k. (harilik) paakspuu
Inglise k. buckthorn, glossy buckthorn, breaking buckthorn
Ladina k. Frangula alnus (Mill.)
Taksonoomia Taimed > Õistaimed > Kaheidulehelised > Roosilaadsed > Türnpuulised > Paakspuu > Harilik paakspuu
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasvukoht Kasvab sageli lehtpuumetsade alusmetsas ja soode servades, vahel ka okaspuumetsas, eelkõige laanemetsas, aga ka rabametsas, soometsas, kõigis sookooslustes ja niitudel. Külma- ja põuakindel. Mullastiku suhtes vähenõudlik, kuid eelistab viljakaid niiskeid muldi.
Kirjeldus Mitmeaastane heitlehine, haruneva võraga madal puu või põõsas. Kõrgus kuni 8m. Rohekasvalkjad mõlemasugulised õied, vahelduvalt kinnitunud, terveservalised, äraspidi munajad või elliptilised rootsuga lihtlehed. Tüve koor sile, mustjas. Noored võrsed hele- või hallikaspruunid, heledate pragudega.
Leviala Kasvab kogu Euroopas ning enamikel aladel Aasia kesk- ja põhjapiirkondades. Eestis sage.
Rahvapärased nimed mõruuibu, kitsepaats, ohupaats, pahaspuu

Tähelepanu! Ravimtaimede ja mürgiste taimede vahele on tihti raske piiri tõmmata, sest paljud ravimtaimed on suuremates kogustes mürgised ja võivad seetõttu põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Mürgisus võib olla põhjustatud nii taimest endast, kui ka taime saastatusest raskemetallide, tööstusjäätmete, väetiste või taimekaitsevahenditega, samuti riknemisest, kui taime on valesti kuivatatud või säilitatud. Tervisele võib halvasti mõjuda ka ravimtaime liiga suur kogus. Mitmete haiguste puhul võivad teatud ravimtaimed olla vastunäidustatud ning haiguse kulgu hoopis raskendada. Samuti võivad mõned taimed esile kutsuda allergiat. Enne ravimtaimede tarvitamist on soovitav konsulteerida arsti või apteekriga. Raskemate haiguste puhul ei ole mõistlik ravimtaimi kasutada arsti määratud ravi asendajana. Ravimtaimed ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Ravimtaimi tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas.


Käesoleva veebilehe haldaja ei vastuta avaldatud teabe kasutamisest tingitud mistahes tagajärgede eest, sealhulgas, kuid mitte ainult, võimaliku ravimtaimede kasutamise tagajärjel tekkinud tervisekahjustuse eest.


paakspuu

Paakspuu. Autor: Frank Vincentz, ümberkadreeritud. CC BY-SA 3.0

rek2