calendulas

Islandi käokõrv e. põdrasammal


Islandi käokõrv e. rahvakeeli põdrasammal on samblik, mis kasvab tavaliselt kuivades palumetsades. Korjatakse taime maapealset osa, kuivatatakse vilus. Droog sisaldab toimeainena lihheniini (nimetatakse ka samblikutärkliseks). Aitab hästi köha ja bronhiidi ning vaevuste puhul kopsudes. Ka tuberkuloosihaigetele on toonud leevendust.

Hingamisteede haiguste korral:

  • 1 sl islandi käokõrva
  • 1 kl keeva vett

Mõjub limaskestadele, juua pärast iga toidukorda 1/3 klaasi. Sama seguga inhalatsioon õhtuti kergendab samuti olukorda.

Väga tõhusalt on aidanud koos männikasvudega võrdsetes kogustes valmistatud keedis. Mida pikemalt kasutada, seda tõhusam mõju on. Võib lisada ka mett. Islandi käokõrva on edukalt kasutud ka sooletegevuse häirete, söögitoru alumise sulgurlihase lõtvuse ning isutuse korral.

Täiendav teave

Eesti k. Islandi käokõrv
Inglise k. Iceland moss
Ladina k. Cetraria islandica (L.)
Taksonoomia Seened > Kottseened > Lecanoromycetes > Liudsamblikulaadsed > Lapiksamblikulised > Käokõrv > Islandi käokõrv
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasvukoht Islandi käokõrv kasvab liivastel nõmme- ja palumännikuis ning liivakuil. Eestis on ta sage.
Kirjeldus Islandi käokõrv kasvab 5–15 cm kõrguseks. Tema rakis (või ka tallus, nii nimetatakse varteks, juurteks ja lehtedeks jagunemata taimekeha) on lehtjas, püstjas või tõusev. Pealt on ta pruun, oliivroheline või hallikasroheline, tihti veripunaste täppidega, alt on ta helehall. Taime hõlmad on torujalt üles käändunud, nende servadel on viljakehad, milles asuvad spoorid.
Leviala Levinud Euroopas ja Põhja-Ameerikas.
Rahvapärased nimed põdrasammal, islandi samblik, kopsusammal, palukobrik

Tähelepanu! Ravimtaimede ja mürgiste taimede vahele on tihti raske piiri tõmmata, sest paljud ravimtaimed on suuremates kogustes mürgised ja võivad seetõttu põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Mürgisus võib olla põhjustatud nii taimest endast, kui ka taime saastatusest raskemetallide, tööstusjäätmete, väetiste või taimekaitsevahenditega, samuti riknemisest, kui taime on valesti kuivatatud või säilitatud. Tervisele võib halvasti mõjuda ka ravimtaime liiga suur kogus. Mitmete haiguste puhul võivad teatud ravimtaimed olla vastunäidustatud ning haiguse kulgu hoopis raskendada. Samuti võivad mõned taimed esile kutsuda allergiat. Enne ravimtaimede tarvitamist on soovitav konsulteerida arsti või apteekriga. Raskemate haiguste puhul ei ole mõistlik ravimtaimi kasutada arsti määratud ravi asendajana. Ravimtaimed ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Ravimtaimi tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas.


Käesoleva veebilehe haldaja ei vastuta avaldatud teabe kasutamisest tingitud mistahes tagajärgede eest, sealhulgas, kuid mitte ainult, võimaliku ravimtaimede kasutamise tagajärjel tekkinud tervisekahjustuse eest.


islandi_kaokorv

Islandi käokõrv. Autor: Tigerente, töödeldud. CC BY-SA 3.0

rek2