calendulas

Pohl


Pohlalehed ja -marjad on väärtuslikud ravimid. Pohlalehti tuleb järgmiseks talveks koguda kevadel pärast lumeminekut, siis on toimeaineid kõige rohkem ja lehed ei lähe mustaks.

Neeru-, põie- ja reumaatiliste haiguste korral:

 • 1 sl pohlalehti
 • 1 kl keeva vett

Lasta 5—10 min tõmmata, jahutada ja juua 1/3 kl 3 korda päevas söögi alla.

Tursete korral:

 • 1 tl pohlalehti
 • 1 tl põldosjaürti
 • 1 kl keeva vett

Lasta 5 min tõmmata, jahutada ja juua lonkshaaval klaas päevas diureetikumina e uriini kogust suurendava vahendina.

Podagra, reuma ja närvipõletike korral:

 • 1 tl pohlalehti
 • 1 tl kõrvenõgeselehti
 • 1 tl piparmündilehti
 • 1 kl keeva vett

Lasta mõni minut tõmmata, jahutada ja juua lonkshaaval 1 klaas päevas. Puhastab verd ja kogu organismi. Sellist teed võib juua nii noor kui ka vana, kel reumaatiliste haiguste tunnused. Teed tuleb juua pikemat aega, eriti kevadel ja sügisel.

Põievalude, külmetuse ja lastele uriinipeetuse korral:

 • 1 sl purustatud pohlalehti
 • 1 sl purustatud kibuvitsamarja
 • 1 kl keeva vett

Segada purustatud koostisosad kokku ning lisada keev vesi, lasta 15 min tõmmata, jahutada ja juua 1 kl päevas lonkshaaval.

Pohlamarjad ei vaja soovitust. Lisaks, sellele, et nendest saab maitsvat moosi on pohlamarjad väga head samade näidustustega. Marjad sisaldavad vitamiine (eriti C-vitamiini).

Täiendav teave

Eesti k. (harilik) pohl, palukas
Inglise k. cowberry, lingonberry, partridgeberry
Ladina k. Vaccinum vitis-idaea (L.)
Taksonoomia Taimed > Taimed > Õistaimed > Kaheidulehelised > Kanarbikulaadsed > Kanarbikulised > Mustikas > Harilik pohl
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasvukoht Kasvab õhulise mullaga liivastel muldadel männimetsades (peamiselt palumetsas, vähem ka nõmme- ja loometsas, harva laanemetsas), kuivemates rabaservades, või raba- ja soometsades.
Kirjeldus Mitmeaastane, ühekojaline, igihaljas kääbuspõõsas, millest kasvab arvukalt ühe taime osapõõsaid. Kõrgus enamasti 5-25 cm. Mõlemasugulised kaheli õiekattega õied. Nii tupp kui kroon on liitlehised. Viljaks on kerajas mari, mille läbimõõt on 7-12 mm. Värvuselt algul valge kuni roosakas, valminult ere- kuni tumepunane. Äraspidimunajad, veidi tagasikäändunud terve servaga, nahkjad, lühirootsulised lihtlehed. Lehe ülakülg on läikiv, puhas- kuni tumeroheline, alakülg heledam ja matt.
Leviala Levinud laialdaselt peaaegu kogu Euroopas ning Aasia ja Põhja-Ameerikas okasmetsa- ja tundravööndis. Kaug-Idas on levinud ka segametsade alale.
Rahvapärased nimed kuradimari, paluk, poolamari, poolgad
Sarnased liigid Võib segamini minna leesikaga.

Tähelepanu! Ravimtaimede ja mürgiste taimede vahele on tihti raske piiri tõmmata, sest paljud ravimtaimed on suuremates kogustes mürgised ja võivad seetõttu põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Mürgisus võib olla põhjustatud nii taimest endast, kui ka taime saastatusest raskemetallide, tööstusjäätmete, väetiste või taimekaitsevahenditega, samuti riknemisest, kui taime on valesti kuivatatud või säilitatud. Tervisele võib halvasti mõjuda ka ravimtaime liiga suur kogus. Mitmete haiguste puhul võivad teatud ravimtaimed olla vastunäidustatud ning haiguse kulgu hoopis raskendada. Samuti võivad mõned taimed esile kutsuda allergiat. Enne ravimtaimede tarvitamist on soovitav konsulteerida arsti või apteekriga. Raskemate haiguste puhul ei ole mõistlik ravimtaimi kasutada arsti määratud ravi asendajana. Ravimtaimed ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Ravimtaimi tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas.


Käesoleva veebilehe haldaja ei vastuta avaldatud teabe kasutamisest tingitud mistahes tagajärgede eest, sealhulgas, kuid mitte ainult, võimaliku ravimtaimede kasutamise tagajärjel tekkinud tervisekahjustuse eest.


pohl

Pohl. Autor: Jonas Bergsten. Avalik omand.

rek2