calendulas

Raudrohi


Raudrohuürt on kasutusel ammustest aegadest. Õitsvaid taime latvu korjatakse kuiva päikesepaistelise ilmaga ja kuivatatakse varjulises õhurikkas kohas.

Raudrohutee

 • 1 tl peenestatud raudrohudroogi
 • 1 kl keeva vett

Lasta 5 min tõmmata, jahutada ning juua lonkshaaval, 1 kl päevas, köha ja külmetushaiguste korral. Kuuma teed juues vähenevad valud seljas, kukla piirkonnas ja peas. Tee reguleerib neerude tegevust, tõstab söögiisu, ravib põletikulist seedetrakti, on kergenduseks maksahäirete ja kolmiknärvivalude korral. Reguleerib ka vereringet ning südametegevust, aitab ebakorrapärase menstruatsiooni ning valulike-veritsevate hemorroidide korral.

Pikemat aega ja palju raudrohuteed pole soovitatav tarvitada, kuna see soodustab (eriti vanemas eas) vere hüübimist. Seega, mitte üle klaasitäie päevas.

Mao loiduse, isutuse, kõhuvalu ja -lahtisuse ning seedehäirete korral

 • 1 tl teesegu, mis sisaldab:
  • 2 osa raudrohuürti,
  • 1 osa koirohuürti,
  • 1 osa piparmündilehti,
  • 1 osa naistepuna.
 • 1 kl keeva vett

Keeta 2—3 min, jahutada ja juua 1/4 kl 3 korda päevas tühja kõhuga enne söömist. Rahvameditsiinis kasutati ka düsenteeria ja toidumürgituste ning oksendamise, iivelduse puhul.

Kõrge vererohu korral

 • 1 tl teesegu, mis sisaldab:
  • 1 osa raudrohuürti ning
  • 1 osa kaselehti või -pungi.
 • 1 kl keeva vett

Keeta 5 min, jahutada ja juua 1/3 kl 3 korda päevas kõrgenenud vererõhu korral (kui peas on paisunähud, kõrvades kohin ja esineb nägemishäireid). Juua kuumalt, siis on toime kiirem.

Isutuse, kõhugaaside, -puhituste ja seedehäirete korral

 • 1 tl teesegu, mis sisaldab:
  • 2 osa raudrohuürti,
  • 2 osa koirohuürti ning
  • 1 osa köömneid.
 • 1 kl keeva vett

Lasta 5—10 min tõmmata. Jahutada ja juua 1/4 kl iga söögi alla. Sobib isututele lastele (1 sl iga söögi alla). Rahvameditsiinis on kasutatud ka venituse korral (vahelihase piirkonnas raske töö tagajärjel).

Raudrohuvannid aitavad naistehaiguste ja hemorroidide ning mitmesuguste polüüpide korral. Munasarjapõletikuga aitavad juba mõned istevannid. Emaka väljalangemisel on meie esiemad abi leidnud raudrohuvannidest.
Istevanne tehakse igal õhtul 15—20 minutit, keedetakse vähemalt 100- 200 g raudrohuürti liitris vees 15 min, lastakse jahtuda ja kurnatakse sooja vannivette. Selliseid vanne tehakse 10 korda ja vajadusel korratakse.

Täiendav teave

Eesti k. harilik raudrohi
Inglise k. common yarrow
Ladina k. Achillea millefolium (L.)
Taksonoomia Taimed > Õistaimed > Kaheidulehelised > Astrilaadsed > Korvõielised > Raudrohi > Harilik raudrohi
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasvukoht Kasvab peamiselt karjamaadel, päris- ja loo- ning puisniitudel, teeservadel, vahel ka umbrohuna põllupeenardel, samuti hõredates palumetsades.
Kirjeldus Mitmeaastane rohttaim. Kasvab 25–75 cm kõrguseks. Õied moodustavad 4-6 mm korvõisiku ning on valged, harvem roosad, punased või lillakad. Õitseb juunist-juulist oktoobrini. Lihtlehed on üldkujult süstjad või pikliklineaalsed, sügavalt kaheli- või kolmelisulgjalt lõhestunud. Hõlmade servades võivad olla üksikud hambad, tipul teritunud ogatipp. Lehepind on noorelt villkarvane, hiljem lihtsalt hõredalt karvane. Maapealne vars on püstine või alusel tõusev, tavaliselt lihtne, kuid vahel ka ülemises osas harunenud, hästi lehistunud. Värvuselt on vars hallikasroheline kuni lillakaspunane. Risoom on kollakas, tugev, roomav ning rohkete võsunditega.
Leviala Levinud kogu Euroopas, Lääne- ja Ida-Siberis, Kesk- ja Väike-Aasias, Kaug-Idas, sisse toodud Põhja-Ameerikasse, Uus-Meremaale ja Lõuna-Austraaliasse. Eestis väga levinud, eriti rohke inimmõjuga piirkondades.
Rahvapärased nimed raudreiarohi, verihain, köharohi, koeraköömen

Tähelepanu! Ravimtaimede ja mürgiste taimede vahele on tihti raske piiri tõmmata, sest paljud ravimtaimed on suuremates kogustes mürgised ja võivad seetõttu põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Mürgisus võib olla põhjustatud nii taimest endast, kui ka taime saastatusest raskemetallide, tööstusjäätmete, väetiste või taimekaitsevahenditega, samuti riknemisest, kui taime on valesti kuivatatud või säilitatud. Tervisele võib halvasti mõjuda ka ravimtaime liiga suur kogus. Mitmete haiguste puhul võivad teatud ravimtaimed olla vastunäidustatud ning haiguse kulgu hoopis raskendada. Samuti võivad mõned taimed esile kutsuda allergiat. Enne ravimtaimede tarvitamist on soovitav konsulteerida arsti või apteekriga. Raskemate haiguste puhul ei ole mõistlik ravimtaimi kasutada arsti määratud ravi asendajana. Ravimtaimed ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Ravimtaimi tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas.


Käesoleva veebilehe haldaja ei vastuta avaldatud teabe kasutamisest tingitud mistahes tagajärgede eest, sealhulgas, kuid mitte ainult, võimaliku ravimtaimede kasutamise tagajärjel tekkinud tervisekahjustuse eest.


raudrohi

Raudrohi. Autor: Raul654, vähendatud. CC BY-SA 3.0

rek2