calendulas

Saialill


Harilik saialill on aias kasvav üheaastane taim. Oluline on, et taime kasvatamisel välditaks keemilisi lämmastikväetisi (mõjuvad toimele negatiivselt). Õisi korjata ainult päikesepaistelise ilmaga. Kuivatatud õied peavad säilitama loomuliku värvi ja lõhna ning fütontsiidsed omadused.

Seespidiselt aitab saialilleõietee seedehäirete, kõhulahtisuse, krooniliste limaskestapõletike, sapi- ja maksahaiguste ning paljude muude hädade puhul.

Saialilletee

 • 1 tl saialilleõisi
 • 1kl keeva vett

Lasta mõni minut tõmmata. Jahutada ja juua tavaliselt tühja kõhuga 1/3 kl 3 korda päevas.

Mao- ja soolepõletike puhul (reguleerib ka seedetegevust)

 • 1 sl teesegu, mis sisaldab:
  • 1 osa saialilleõisi,
  • 2 osa aaloemahla.
 • 1 kl keeva vett

Valada teesegu üle keeva veega, jahutada ja juua söögi alla 1/3 kl 3 korda päevas. Rahvameditsiinis on kasutatud ka mao- ja soolevähihaigete olukorra kergendamiseks.

Reumaatiliste haiguste, eriti polüartriidi korral

 • 1 sl teesegu, mis sisaldab:
  • 1 osa saialilleõisi ning
  • 1 osa pohlalehti.
 • 0,5 l keeva vett

Lasta 5 min tõmmata ja juua 1/3 kl 3 korda päevas.

Mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandite korral

 • 1 sl saialilleõisi
 • 1 sl linaseemnei
 • 1 kl keeva vett

Lasta 5—10 min tõmmata. Jahutada ja juua lonkshaaval 1/3 kl 3 korda päevas enne sööki. Pikema tarvitamise korral on kaksteistsõrmiksoole ja maohaavandite ravis saadud häid tulemusi.

Põletikuliste naha- ja eriti limaskestahaiguste korral on saialilleõisi edukalt kasutatud mitmesugusteks kompressideks (nii vesi- kui ka alkoholilahusena). 

Saialileõite salv raskesti paranevate haavade, allergiliste löövete, kuiva praguneva naha raviks

 • 1 peotäis saialilleõisi
 • 200 g searasva

Segada läbi, keeta mõni minut, jätta mõneks tunniks seisma. Ajada uuesti kuumaks ning pressida läbi marli. Hoida jahedas kohas väikestes klaaspurkides.

Rahvameditsiinis kasutati vähihaigete turgutamiseks järmist segu

 • 1 osa saialilleõisi
 • 4 osa kasekäsna (must pässik)

Kasekäsn puhastada, valada üle sooja veega, lasta 12h seista, seejärel tükeldada ja ajada läbi hakkmasina, pressida vedelik segust välja. Vedelik koguda kokku ning lisada sellele ka saialillekeedis. Hoida jahedas ja tarvitada 3 korda päevas 0,5—1 kl korraga pikema aja vältel.

Täiendav teave

Eesti k. harilik saialill
Inglise k. common marigold
Ladina k. Calendula officinalis (L.)
Taksonoomia Taimed > Õistaimed > Kaheidulehelised > Astrilaadsed > Korvõielised > Saialill > Harilik saialill
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasvukoht On vähenõudlik taim ning kasvab edukalt ka poolvarjus.
Kirjeldus Üheaastane rohttaim. Tugeva iseloomuliku lõhnaga. Kõrgus tavaliselt 20–40 cm. Varte tippudes asuvad üksikult suured korvõisikud. Keelõite värvus varieerub kollakasvalgest erekollase ja tumeoranžini. Õisiku südamikus asuvad putkõied võivad olla värvigammas kollasest mustjaspruunini. Alumisel lehed on ahenenud rootsuks, ülemised varrelehed on rootsutud. Õitseb juulist öökülmadeni. Ratasjas vili koosneb seemnetest, vili on ratasjas ning koosneb seemnetest. Välimised seemned on kõverad, keskmised laiatiivalised ja sisemised väikesed.
Leviala Hariliku saialille looduslikuks levilaks on Euroopa. Eestis kasvatatakse kultuurtaimena.
Rahvapärased nimed haugihambad, hundihammas, kassiratas, kringlilill, krõnkslill, kuldpall, päevakollased, pässisarved, rõngasroos, tubakalill, viinalill, ülekülakurat

Tähelepanu! Ravimtaimede ja mürgiste taimede vahele on tihti raske piiri tõmmata, sest paljud ravimtaimed on suuremates kogustes mürgised ja võivad seetõttu põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Mürgisus võib olla põhjustatud nii taimest endast, kui ka taime saastatusest raskemetallide, tööstusjäätmete, väetiste või taimekaitsevahenditega, samuti riknemisest, kui taime on valesti kuivatatud või säilitatud. Tervisele võib halvasti mõjuda ka ravimtaime liiga suur kogus. Mitmete haiguste puhul võivad teatud ravimtaimed olla vastunäidustatud ning haiguse kulgu hoopis raskendada. Samuti võivad mõned taimed esile kutsuda allergiat. Enne ravimtaimede tarvitamist on soovitav konsulteerida arsti või apteekriga. Raskemate haiguste puhul ei ole mõistlik ravimtaimi kasutada arsti määratud ravi asendajana. Ravimtaimed ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Ravimtaimi tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas.


Käesoleva veebilehe haldaja ei vastuta avaldatud teabe kasutamisest tingitud mistahes tagajärgede eest, sealhulgas, kuid mitte ainult, võimaliku ravimtaimede kasutamise tagajärjel tekkinud tervisekahjustuse eest.


saialill

Saialill. © Tanel Veisson

rek2