calendulas

Salvei


Salvei on koduaedades kultiveeritav taim. Õied on violetsed, lehed karmid, kortsulised, ravi otstarbeks kogutakse päikesepaistelise ilmaga. Kasutatakse mitmesuguste põletikuliste haiguste korral.

Salveitee:

  • 1 tl salveilehe pulbrit
  • 1 kl keeva keeva vee kohta

Jahutada ja juua 1/3 klaasi 3 korda päevas pärast sööki hingamisteede haiguste puhul. Sama teesegu sobib kuristamiseks ning suu loputamiseks kurguhaiguste ning suu limaskesta põletike puhul.

Hambavalu, igemepõletike, nina- ning kurgupõletike korral:

  • 1 sl teesegu, mis sisaldab:
    • 1 osa salveilehti ning
    • 1 osa kummeliõisi.
  • 1 kl keeva vett

Juua kuumalt. Sama teesegu sobib jahutatult kasutada kompressideks.

Salveitinktuur:

Salveilehtedele valatakse peale 40° alkoholi. Paarinädalasel soojas kohas seismise järell sobib välispidiselt põletikuliste nahahaiguste korral, allergiliste löövete, vistrikkude, furunkuloosi ja mädaste haavandite raviks.

Sama alkoholilahust võib kasutada lahjendatuna ka kompressideks paistetuste, põrutuste ja pigistuste korral.

Seespidiselt aitab salveilehtede alkoholilahus seedehäirete, maksa- ja neeruhaiguste korral, võttes 20 tilka 2 korda päevas.

Täiendav teave

Eesti k. aedsalvei
Inglise k. sage, garden sage, common sage, culinary sage
Ladina k. Salvia officinalis (L.)
Taksonoomia Taimed > Katteseemnetaimed > Kaheidulehelised > Iminõgeselaadsed > Huulõielised > Salvei > Aedsalvei
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kirjeldus Maapinnalt harunev vars on alumises osas puitunud, ülalt aga rohtne. Pealt krobelised, nahkjad ja pikliksüstjad lehed on noorelt hallikasviltjad, hiljem hallikasrohelised. Kobarasse koondunud huulõied, mis asetsevad varre tipus, on olenevalt sordist kas sinakaslilla, roosa, valge või helesinise värvusega. Aedsalvei on hea meetaim.
Leviala 60 cm kõrgune poolpõõsas aedsalvei pärineb Vahemeremaadest. Eestis kasvatatakse salveid kultuurtaimena avamaal.

Tähelepanu! Ravimtaimede ja mürgiste taimede vahele on tihti raske piiri tõmmata, sest paljud ravimtaimed on suuremates kogustes mürgised ja võivad seetõttu põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Mürgisus võib olla põhjustatud nii taimest endast, kui ka taime saastatusest raskemetallide, tööstusjäätmete, väetiste või taimekaitsevahenditega, samuti riknemisest, kui taime on valesti kuivatatud või säilitatud. Tervisele võib halvasti mõjuda ka ravimtaime liiga suur kogus. Mitmete haiguste puhul võivad teatud ravimtaimed olla vastunäidustatud ning haiguse kulgu hoopis raskendada. Samuti võivad mõned taimed esile kutsuda allergiat. Enne ravimtaimede tarvitamist on soovitav konsulteerida arsti või apteekriga. Raskemate haiguste puhul ei ole mõistlik ravimtaimi kasutada arsti määratud ravi asendajana. Ravimtaimed ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Ravimtaimi tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas.


Käesoleva veebilehe haldaja ei vastuta avaldatud teabe kasutamisest tingitud mistahes tagajärgede eest, sealhulgas, kuid mitte ainult, võimaliku ravimtaimede kasutamise tagajärjel tekkinud tervisekahjustuse eest.