calendulas

Sookail


Sookail on soodes ja kõrgrabades kasvav, tugeva uimastava lõhnaga valgete õitega poolpõõsas. Sookailu õitsvaid latvu koos lehtedega on kasutatud ammustest aegadest köha, läkaköha, reuma, kondivalu, skrofuloosi korral ja diureesi suurendava vahendina. Sookailu tarvitada ettevaatlikult, sest taim sisaldab rohkesti kergesti lenduvaid eeterlikke õlisid, mis on vänge lõhnaga, tekitavad peavalu ning on tugevalt mürgised.

Sookailutee:

  • 1 tl sookailuürti
  • 1 kl keeva vett

Lasta mõni minut tõmmata. Jahutada ja juua 1/4 kl 3 korda päevas pärast sööki. Köha puhul juua sama teed soojalt, lisades pärnaõiemett.

Välispidiselt on sookailu kasutatud nahahaiguse vastu vannidena. Liitri keevavee kohta võetakse 100 g sookailuürti, keedetakse 15 min ja kurnatakse vannivette. Vanne tehakse liht- ja vöötohatise korral 10 päeva.

Sookailusalv:

Võtta 1 osa sookailuürti, 9 osa searasva ning kuumutada veevannil 20 minutit. Jätta 12 tunniks seisma, seejärel uuesti korraks veevannile ning kurnata väikestesse purkidesse. Säilitada jahedas. Kasutatakse edukalt välispidiselt igasuguste närvivalude korral.

Tähelepanu! Ravimtaimede ja mürgiste taimede vahele on tihti raske piiri tõmmata, sest paljud ravimtaimed on suuremates kogustes mürgised ja võivad seetõttu põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Mürgisus võib olla põhjustatud nii taimest endast, kui ka taime saastatusest raskemetallide, tööstusjäätmete, väetiste või taimekaitsevahenditega, samuti riknemisest, kui taime on valesti kuivatatud või säilitatud. Tervisele võib halvasti mõjuda ka ravimtaime liiga suur kogus. Mitmete haiguste puhul võivad teatud ravimtaimed olla vastunäidustatud ning haiguse kulgu hoopis raskendada. Samuti võivad mõned taimed esile kutsuda allergiat. Enne ravimtaimede tarvitamist on soovitav konsulteerida arsti või apteekriga. Raskemate haiguste puhul ei ole mõistlik ravimtaimi kasutada arsti määratud ravi asendajana. Ravimtaimed ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Ravimtaimi tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas.


Käesoleva veebilehe haldaja ei vastuta avaldatud teabe kasutamisest tingitud mistahes tagajärgede eest, sealhulgas, kuid mitte ainult, võimaliku ravimtaimede kasutamise tagajärjel tekkinud tervisekahjustuse eest.