calendulas

Tedremaran


Tedremaran. Niiskematel heinamaadel ja sooäärtes kasvav väikeste kollaste õitega taim, millel on vartest mitu korda jämedamad, läbilõikes roosakad maa-alused juured. Juured sisaldavad rohkesti parkaineid, eeterlikke õlisid ja palju muud, mis teevad nad asendamatuks mao-, soolte- ja limaskestahaiguste ravis ning kõhulahtisuse korral. Isegi siis, kui väljaheites on leitud verd, aitab tedremarana tee.

Tedremarana tee

  • 1 tl peenestatud tedremaranajuuri
  • 1 kl keeva vett

Keeta 10 min, lasta jahtuda ja juua 1/3 kl 3 korda päevas.

Tedremarana juured, üle valatuna 40° alkoholiga, aitavad paarinädalase seismise järel samade haiguste korral. Maarahvas hindas sellist tinktuuri venituste puhul (20-30 tilka). Sobib määrimiseks ka igemepõletike korral ning veega lahjendatult suu ja kurgu kuristamiseks.

Rahustav tee, mis korrastab magu ja kogu seedetrakti

  • 1 osa tedremaranajuuri
  • 1 osa palderjanijuuri.

Võtta võrdselt segatuna 1 tl klaasile keevale veele, keeta 10-15 min. Lasta jahtuda ja juua 1/4 kl iga söögi alla.

Rahvameditsiinis on kasutatud emaka- ja munasarjapõletike ning maksa, jämesoole krooniliste protsesside raviks järgmist segu

  • 1 osa tedremaranajuuri,
  • 1 osa koirohuürti,
  • 1 osa saialilleõisi.

Võtta kõiki võrdsetes kogustes: 1 tl segu, 1 klaasi keeva vee kohta. Lasta 10 min tõmmata, jahutada ja juua lonkshaaval üks klaasitäis päevas. Tarvitada vaheaegadega pikema aja vältel.

Vann, mis aitab nahahaiguste, sügeluse puhul

  • 1 osa tedremaranajuuri
  • 3 osa vereurmarohuürti.

Seda segu võtta 50-100 grammi ühele vannile. Teha 10 vanni ja vajadusel korrata.

Tähelepanu! Ravimtaimede ja mürgiste taimede vahele on tihti raske piiri tõmmata, sest paljud ravimtaimed on suuremates kogustes mürgised ja võivad seetõttu põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Mürgisus võib olla põhjustatud nii taimest endast, kui ka taime saastatusest raskemetallide, tööstusjäätmete, väetiste või taimekaitsevahenditega, samuti riknemisest, kui taime on valesti kuivatatud või säilitatud. Tervisele võib halvasti mõjuda ka ravimtaime liiga suur kogus. Mitmete haiguste puhul võivad teatud ravimtaimed olla vastunäidustatud ning haiguse kulgu hoopis raskendada. Samuti võivad mõned taimed esile kutsuda allergiat. Enne ravimtaimede tarvitamist on soovitav konsulteerida arsti või apteekriga. Raskemate haiguste puhul ei ole mõistlik ravimtaimi kasutada arsti määratud ravi asendajana. Ravimtaimed ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Ravimtaimi tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas.


Käesoleva veebilehe haldaja ei vastuta avaldatud teabe kasutamisest tingitud mistahes tagajärgede eest, sealhulgas, kuid mitte ainult, võimaliku ravimtaimede kasutamise tagajärjel tekkinud tervisekahjustuse eest.