calendulas

Teeleht


Teeleht. Ravimina kasutatakse peamiselt suure teelehe lehti, mida võib koguda suvi läbi. Kuivatatakse õhukese kihina (muidu lähevad mustaks).

Teelehe tee

 • 1 tl teelehe pulbrit
 • 1 kl keeva vett

Lasta jahtuda ja juua pärast sööki 1/3 kl soojalt 3 korda päevas hingamisteede haiguste korral (eriti köha, astma, kopsu laienemise ja kopsutuberkuloosi puhul). Teeleheteel on verd puhastav ja ainevahetust reguleeriv toime.

Bronhiidi ja külmetushaiguste korral

 • 1 tl teesegu, mis sisaldab:
  • 1 osa teelehte,
  • 1 osa nõmm-liivateed
 • 1 kl keeva vett

Juua pärast sööki lonkshaaval 1 kl päevas. Soovitav on lisada sidrunit ja mett, mis nii maitset, kui ka toimet tõhustavad.

Mao- ja kaksteistsõrmikhaavandite puhul

Valmistada segu, mis sisaldab 1 osa teelehte ning 1 osa kapsalehti (mõlemaid võrdselt). Pressida külmalt ning võtta puhast mahla 1 dessertlusikatäis iga söögi alla. Häid tulemusi on saadud ka sellise segumahla ja mee seguga (võrdsetes kogustes) mao gastriitide korral. Võetakse 10 min enne sööki 1/2 kl. Kümnepäevase tarvitamise järel on abi saadud.

Kilpnäärme haigestumise korral

 • 1 tl teesegu, mis sisaldab:
  • 1 osa tee- ja
  • 1 osa kõrvenõgeselehti.
 • 1 kl keeva vett

Lasta jahtuda ja juua lonkshaaval 1 kl päevas. On aidanud pikemaaegse tarvitamise järel kilpnäärme haigestumise korral.

Teeleheseemned

Võtta 1 tl küpsenud seemneid (5—10 g) paljalt või veega 1 kord päevas (tühja kõhuga) hommikuti 10 päeva jooksul. Seemned aitavad lahustada sapi-, neeru- ja põiekive. Kui on kalduvus kivide tekkeks, võib teeleheseemneid võtta juba profülaktikaks e ennetamiseks.

Teelehesiirup

Siirup sobib tarvitamiseks tõhusa köhavastase vahendina (eriti hea allergilise ja läkaköha korral). Valmistamiseks võtta:

 • 2 peotäit värskeid teelehti
 • vett
 • 1 kl suhkrut
 • 1 kl mett

Purustada teelehed, lisada veidi vett, et kokku ei kleepuks. Seejärel lisada suhkrut ja sama palju mett. Keeta 15-20 min kuni valmib paraja paksusega siirup. Säilitada väikestes klaaspudelites. Tarvitada 1 tl lastele ja 1 sl täisealistele 3 korda päevas pärast sööki. Eriti ägeda ärritava köha ja läkaköha puhul anda koos kuuma piimaga.

Välispidiselt võib puhtaid teelehti panna haavadele ja putukate hammustustele.

Täiendav teave

Eesti k. Suur teeleht
Inglise k. Broadleaf plantain, white man's foot, greater plantain
Ladina k. Plantago major (L.)
Taksonoomia Taimed > Õistaimed > Kaheidulehelised > Iminõgeselaadsed > Teelehelised > Teeleht > Suur teeleht
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasvukoht Esineb sageli muruplatsidel, jalgteedel, teeservadel, õuedel, põldudel ja prahipaikadel. Looduslikult sagedamini mererannikuil, vähem looniitudel, puisniitudel, raiesmikel ja mujal. Enamasti kuivades valgusküllastes kasvukohtades.
Kirjeldus Ühe-, kahe- või mitmeaastane ühekojaline rohttaim. Kõrgus enamasti 10-35 cm. Õied on mõlemasugulised, kaheli õiekattega. Õisik on 1-20 cm pikkune tähk. Õisikuraod püstised või tõusvad, õisiku alusel tihedalt karvadega kaetud. Õitseb juunist oktoobrini. Munajad või laimunajad kaarroodsed lihtlehed, mis on paljad või hõredalt karvased, vahel üksikute hammastega servaga. Kõik lehed on juurmised, asetunud spiraalselt. Maapealne vars puudub. Õieraag on 10-40 cm pikk.
Leviala Levinud Lääne- ja Ida-Euroopas, Vahemeremaades, Kesk- ja Põhja-Aasias, Kaug-Idas. Eestis inimasustuse juures sage.
Rahvapärased nimed paiseleht, teenuiad, tiileht, tiiain

Tähelepanu! Ravimtaimede ja mürgiste taimede vahele on tihti raske piiri tõmmata, sest paljud ravimtaimed on suuremates kogustes mürgised ja võivad seetõttu põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Mürgisus võib olla põhjustatud nii taimest endast, kui ka taime saastatusest raskemetallide, tööstusjäätmete, väetiste või taimekaitsevahenditega, samuti riknemisest, kui taime on valesti kuivatatud või säilitatud. Tervisele võib halvasti mõjuda ka ravimtaime liiga suur kogus. Mitmete haiguste puhul võivad teatud ravimtaimed olla vastunäidustatud ning haiguse kulgu hoopis raskendada. Samuti võivad mõned taimed esile kutsuda allergiat. Enne ravimtaimede tarvitamist on soovitav konsulteerida arsti või apteekriga. Raskemate haiguste puhul ei ole mõistlik ravimtaimi kasutada arsti määratud ravi asendajana. Ravimtaimed ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Ravimtaimi tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas.


Käesoleva veebilehe haldaja ei vastuta avaldatud teabe kasutamisest tingitud mistahes tagajärgede eest, sealhulgas, kuid mitte ainult, võimaliku ravimtaimede kasutamise tagajärjel tekkinud tervisekahjustuse eest.


teeleht

Teeleht. Autor: Rasbak, ümberkadreeritud. CC BY-SA 3.0

rek2