calendulas

Seljavalu


Sügist võib võrrelda saabuva vanadusega, mil ihuhädad kirendama lööva loodusena endast märku annavad, peamiselt mitmesuguste valudena. Välised sügistööd on lõpetatud, salved- panipaigad loodusandidega täidetud. Ongi paras aeg mõelda enda¬le, oma tervisele.

Elunäinud pereema N, kellest juttu tuleb, oli samuti sügistöödega ühele poole saanud. Pärast rassimist püsis ta aga vaevu- vaevu jalul, kogu ihu oli haige - käed ja jalad ning ka selg ei tahtnud sõna kuulata. Mis siis ette võtta? Ega muud, kui tohtrilt abi saama.

Kodus alustas ta korrapärase ravikuuriga - võttis sisse määratud tabletid ja õhtuti määris valutavaid kohti rohuga. Nii kestis tohterdamine nädalapäevi, aga valud püsisid, eriti väljakannatamatult öösel. Valulenud nädala-teise, ei pidanud ta enam vastu, läks uuesti arsti juurde. Nüüd vangutas arstki pead ja määras haigele mitmesuguseid süste, mis esialgu olukorda tõesti leevendasid, aga peatselt valud taastusid. Pöörast valu tegid selg ja jalg. Liikumine muutus vaevaliseks.

Võtsin selle muserdatud inimese vastu ja kuulasin ta kaebused ära. Kuuldu oli mulle üsna tuttav, sest see ühtis mu enda läbielatuga Saaremaal 40 aastat tagasi. Kannatasin seljavalude all. Üks kohalik maarohtude tundja soovitas mulle mereadru ja noorte kadakavõrsete keedist, millele lisada peotäis keedusoola. Kuum keedis tuli panna linase riide vahele ja nii kuumalt, kui ihu kannatab, valutavale kohale asetada. Mähis kaeti vakstu ja pesemata lambavillaga.

Lisaks soovitasin juua pohlaleheteed, mille materjal on korjatud varakevadel pärast lume minekut, vahelduseks ka klaasike kõrvenõgeseteed. Mind ennast on need teed küll päris hästi aidanud. Täpsemalt - tuleks võtta üks lusikatäis mõlemat droogi klaasi vee kohta. Ärge keetke, vaid laske 30 minutit kaane all tõmmata. Kümne päeva jooksul jooge lonkshaaval iga päev ühe klaasi jagu. Pidage seejärel mõni päev vahet ja kui tunnete, et tervis pole endiselt kiita, korrake teekuuri. 

Hästi on valu vaigistanud ka varemerohu tinktuur, mida val¬mistatakse järgmiselt. Tükeldatud varemerohu juured valada üle 40° alkoholiga ning jätta paariks nädalaks sooja kohta seisma. Vahetevahel loksutada. Määrida sellega valutavaid kohti.

Kuuldust õhevil, läks vanainimene koju. Mõne aja pärast aga rõõmustasime juba koos, sest kepile nõjatuvast haigest oli saanud sirge seljaga virge ja energiline naine.

Pakun veel ühe läbiproovitud meetodi närvivalude, eriti peavalu vaigistamiseks. Keetke teeks üks teelusikatäis kvaliteetseid (õigel ajal korjatud) raudrohuõisi ja jooge kuumalt üks klaas. Heitke pikali, katke end soojalt, sulgege silmad. Püüdke mitte millelegi mõelda. Peagi rahunete ja teie valud vaibuvad.

Tähelepanu! Ravimtaimede ja mürgiste taimede vahele on tihti raske piiri tõmmata, sest paljud ravimtaimed on suuremates kogustes mürgised ja võivad seetõttu põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Mürgisus võib olla põhjustatud nii taimest endast, kui ka taime saastatusest raskemetallide, tööstusjäätmete, väetiste või taimekaitsevahenditega, samuti riknemisest, kui taime on valesti kuivatatud või säilitatud. Tervisele võib halvasti mõjuda ka ravimtaime liiga suur kogus. Mitmete haiguste puhul võivad teatud ravimtaimed olla vastunäidustatud ning haiguse kulgu hoopis raskendada. Samuti võivad mõned taimed esile kutsuda allergiat. Enne ravimtaimede tarvitamist on soovitav konsulteerida arsti või apteekriga. Raskemate haiguste puhul ei ole mõistlik ravimtaimi kasutada arsti määratud ravi asendajana. Ravimtaimed ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Ravimtaimi tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas.


Käesoleva veebilehe haldaja ei vastuta avaldatud teabe kasutamisest tingitud mistahes tagajärgede eest, sealhulgas, kuid mitte ainult, võimaliku ravimtaimede kasutamise tagajärjel tekkinud tervisekahjustuse eest.