calendulas

Vitamiinid


Looduslikud vitamiinid on tunduvalt mõjusamad kui sünteetilised. Kartul, kapsas, sibul, küüslauk, porgand ja paljud marjad ning puuviljad on ju kõik looduslikud vitamiinide allikad ning nende tarvitamisel pole erilist vajadust sünteetiliste vitamiinide järele (välja arvatud ehk D-vitamiin, mida meie kliimas on väga raske omandada). Sünteetiliste vitamiinide  puuduseks on see, et neis puuduvad eluks vajalikud mikroelemendid, aminohapped ja bioaktiivsed ained, mis looduslikes saadustes on olemas ning elusorganismidele asendamatud. Seepärast tarvitagem apteegist ostetud vitamiine nii vähe kui võimalik ning varugem oma koduapteeki rohkem looduslikke vitamiine sisaldavaid loodusande. Näiteks peaks seal kindlasti olema kibuvitsamarju kogu talveks. Ärge unustage tuleval sügisel kogumast ka pihlakamarju. Kuivatatuna säilivad nad suurepäraselt ja neist valmistatud tõmmised annavad kindla energia teie tervisele.

Koguni männi- ja kuuseokkaid võib talvel C-vitamiini varude täiendamiseks edukalt kasutada. Selleks tuleb okkad purustada, valada üle keeva veega, lasta umbes 10 tundi tõmmata ja juua lonkshaaval klaas päevas. Liialdada ei maksa, sisaldavad ju okkad parkaineid ning võivad mõnel esile kutsuda kõhukinnisust. Aga nende C-vitamiin ja fütontsiidid teevad teid hulga reipamaks. On küsitud, kas ka lastele võib sellist okkajooki anda. Väikelastele ma ei soovita, vanematele võib anda küll. On ju teada, et sõjaaegadel säilitasid paljud inimesed selliste looduslike vahenditega oma tervise ja ka elu.

Kevadel kasutame ära esimesed tärkavad kõrvenõgesed, võililled, nurmenukud ja palju muud, mis meid aitavad rõõmsamalt edasi elada. Soovitan kas või aknalaual kasvatada rohelist sibulat ja tilli, millest samuti saate jõudu ja reipust.

Tähelepanu! Ravimtaimede ja mürgiste taimede vahele on tihti raske piiri tõmmata, sest paljud ravimtaimed on suuremates kogustes mürgised ja võivad seetõttu põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Mürgisus võib olla põhjustatud nii taimest endast, kui ka taime saastatusest raskemetallide, tööstusjäätmete, väetiste või taimekaitsevahenditega, samuti riknemisest, kui taime on valesti kuivatatud või säilitatud. Tervisele võib halvasti mõjuda ka ravimtaime liiga suur kogus. Mitmete haiguste puhul võivad teatud ravimtaimed olla vastunäidustatud ning haiguse kulgu hoopis raskendada. Samuti võivad mõned taimed esile kutsuda allergiat. Enne ravimtaimede tarvitamist on soovitav konsulteerida arsti või apteekriga. Raskemate haiguste puhul ei ole mõistlik ravimtaimi kasutada arsti määratud ravi asendajana. Ravimtaimed ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Ravimtaimi tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas.


Käesoleva veebilehe haldaja ei vastuta avaldatud teabe kasutamisest tingitud mistahes tagajärgede eest, sealhulgas, kuid mitte ainult, võimaliku ravimtaimede kasutamise tagajärjel tekkinud tervisekahjustuse eest.